Fólie na plastové okná

fólie na oknáFólie na okná pre vaše potešenie i bezpečnosť

Fólie na plastové okná nám ponúkajú širokú škálu možností ich využitia, o ktorých sme možno vôbec nevedeli. Spolu nájdeme odpovede na otázky, aký je ich význam a funkcia a dozvieme sa o nich množstvo užitočných informácií.

Áno či nie? Toto je najčastejšia otázka, s ktorou sa predajcovia plastových okien stretávajú pri predaji doplnkov k nim. Aby bola odpoveď na ňu dostačujúca, je potrebné ozrejmiť si témy, akými sú význam a funkcia okenných fólií, vhodnosť aplikácie, inštalácia, UV filter, odolnosť voči poškrabaniu, pri bezpečnostných fóliách tiež odolnosť voči porušeniu a podobne.


Aký je teda význam fólií na plastových oknách? Rôzny. V prvom rade si musíme uvedomiť bezpečnostné riziká. Sklo nemá totiž vlastnosti, kvôli ktorým by sme ho mohli spájať s prívlastkom bezpečné (tvrdosť, krehkosť a nízke izolačné schopnosti). Kvôli únikom tepla sa tak musia montovať do plastových okien viackomorové tabule, ktoré síce znižujú tepelné straty a tlmia hluk, sú však drahé. Krehkosť okenných tabúľ mala za následok množstvo úrazov pri ich rozbití a podobne. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete o funkciách fólií na plastové okná viac.

Plastové okná by nás mali chrániť pred teplotnými výkyvmi a spolu so zateplením domu šetriť naše peniaze počas vykurovacieho obdobia. Mnohí sa však sťažujú, že v zime sú síce super, no v letných mesiacoch býva v byte (hoci sa vetrá) neznesiteľná horúčava.


Čo robiť ak práve nie sme zástancom klimatizácie? Najčastejšie volíme riešenie pomocou žalúzií (vonkajších, vnútorných), ktoré patria do kategórie tieniaca technika. Protislnečná účinnosť – teda likvidácia solárnej energie je však minimálna súvisí to hlavne s tým, že dopadajúce slnečné lúče prehrievajú nielen rámy a sklá plastových okien, ale aj samotné žalúzie. Vzniká skleníkový efekt. Výhodnejšie je tak použiť vonkajšie žalúzie, alebo zvoliť elegantné riešenie – protislnečné fólie. Tie sa inštalujú dvoma spôsobmi. Buď na vonkajšie sklo zvnútra, kedy výrazne znížia prienik solárnej energie do medzisklového priestoru, alebo externou fóliou, ktorá odráža a likviduje drvivú väčšinu slnečnej energie ešte pred prestupom do skiel plastových okien. Vzhľadom na účinnosť, ovládanie, údržbu a opravy je tak najoptimálnejším spôsobom , ako sa chrániť pred skleníkovým efektom. Špeciálne fólie s účinným UV filtrom sú číre – čiže úbytok svetla je minimálny no je bez nebezpečného ultrafialového žiarenia.

Certifikované fólie na sklá plastových okien sú vybavené proti oterovou vrstvou, ktorá zabraňuje vzniku škrabancov pri ich umývaní. Po úplnom vyschnutí (cca 60 – 80 dní od inštalácie) sa umývajú presne tak, ako klasické sklenené výplne. Samozrejme s vylúčením agresívnych látok, rozpúšťadiel a kyselín.


Ochranné a bezpečnostné fólie na plastové okná


Ochranné fólie a bezpečnostné fólie na plastové okná eliminujú nebezpečenstvo poranenia črepmi z rozbitého skla Odporúčajú sa hlavne na strešné okná, plastové okná telocviční , športových hál a podobne. Sklo síce po incidente popraská, tvorí však s fóliou kompaktný celok, čím zamedzí vypadnutiu črepín a následnému úrazu. Tak trochu z iného súdka sú bezpečnostné fólie. Stretávame sa s nimi nielen v súvislosti s plastovými oknami, ale aj s vchodovými dverami. Sú číre – na okne ich neuvidíte, nepôsobia rušivo, ako mreža  no napriek tomu odrádzajú zlodejov.

Sú neviditeľnou prekážkou, ktorá spĺňa európsky bezpečnostný štandard. Ako prebiehajú bezpečnostné skúšky takejto fólie? Podľa normy sa zoberie sklo s rozmermi 800 x 900 mm, nalepí sa naň fólia a skúška môže začať. Z výšky sa naň vrhá oceľová guľa s priemerom 100 mm a váhou 4,1 kg a to doprostred do troch bodov rovnostranného trojuholníka, ktorého strana je 140 mm dlhá. Už z tohto opisu je zrejmé o akú náročnú skúšku sa jedná.
Výrobcovia udávajú záruku na bezpečnostnú fóliu plastových okien po dobu piatich rokov, životnosť je zhruba 5 x vyššia.

Ak si chcete vybrať renomovanú firmu, ktorá vyrába či dodáva kvalitné fólie pre plastové okná, urobte tak z katalógu stavebných firiem na špacializovanom portáli www.stavebnik.sk v sekcii Plastové okná .
Využiť môže aj službu Zadaj dopyt. Cez túto službu môžete odoslať žiadosť na vypracovanie cenovej ponuky naraz od viacerých firiem.

Zrkadlové fólie nainštalované na plastových oknách plní účel akéhosi závesu počas dňa, kedy je intenzita slnečného jasu vyššia, ako večer a v noci. Vtedy cez okno nevidno do vnútra kancelárie či bytu, no zvnútra je fólia priehľadná.

Na záver ešte jedna podstatná poznámka. Mnohokrát sa stáva, že vo vykurovacom období sa zachytáva na skle plastového okna vlhkosť. Tento jav súvisí s takzvaným rosným bodom. Po aplikácií fólie sa zvýši teplota na povrchu skla a rosenie sa buď výrazne zníži, alebo úplne zanikne. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa rozhodnúť pre konkrétny druh fólie na plastové okná.

Mohol by vás tiež zaujímať článok Chytré okná s ventiláciou

foto: coopersofstortford.co.uk
(i.n)